
Bakke for rollator
Bakkerne er fremstillet i ABS Plast, lette at montere. Passer på alle rollatorer, BS, Optimal, Hafnia.
Føj til huskelisteCisi Systems A/S
Mileparken 13
2740 Skovlunde
Tlf. 38 26 49 00
info@cisi-systems.dk
https://cisi-systems.dk

AmbuTech Markeringsstok 4 delt
Markeringsstok med reflekser til brug for at markerer sig for omgivelserne. Fås i længde fra 70-150cm
Føj til huskelisteHJÆLPEMIDLER FOR HANDICAPPEDE (HFH)
Grøndalsvej 8, Ulbjerg
8832 Skals
Tlf. 98 95 42 44
hfh@synsnerven.dk
https://synsnerven.dk

Parade Rollator
Parade rollatoren er en robust rollator som kan klare en brugervægt op til 140 kg. Den er højdeindstillelig i håndtagene fra 74 cm - 95 cm. Det er en udnyttet rollator, hvor der er meget siddeplads i forhold til den udvendige bredde. Den kan stå selv i sammenklappet stand og fylder kun 20 cm i bredden.
Føj til huskelisteHMN a/s
Midtager 22
2605 Brøndby
Tlf. 43 96 24 00
info@hmn.dk
https://www.hmn.dk

AJ Stole A/S
Skavholmvej 8
8520 Lystrup
Tlf. 86 77 03 03
ajstole@ablenordic.dk
https://www.ajstole.dk

AJ Stole A/S
Skavholmvej 8
8520 Lystrup
Tlf. 86 77 03 03
ajstole@ablenordic.dk
https://www.ajstole.dk

Forkantpude Paraplegi
Puden benyttes i kombination med alternative pudesystemer, således at ønsket sædedybde opnås, samt at alternativ pude fastholdes. Pudehøjden er afpasset diverse løse sædepuder i såvel skummaterialer som luftfyldte.
Føj til huskelisteAJ Stole A/S
Skavholmvej 8
8520 Lystrup
Tlf. 86 77 03 03
ajstole@ablenordic.dk
https://www.ajstole.dk

Arjo A/S
Industriparken 21A, 2 sal
2750 Ballerup
Tlf. 49 13 84 86
DK_kundeservice@arjo.com
https://www.arjo.com

ReTurnBelt
Bæltet anvendes ved rejsning fra siddende til stående stilling, samt for støtte i stående position i forbindelse med anvendelse af ReTurn.
Føj til huskelisteDirect Healthcare Group Danmark A/S
Stensmosevej 24C
2620 Albertslund
Tlf. 70 22 43 41
info.dk@directhealthcaregroup.com
https://www.directhealthcaregroup.com/da/

Glidestof /Spilerdug
Glidestof anvendes primært til at nedsætte friktion i forbindelse med forflytninger. Placeres dobbeltlagt under trykpunkter, hvor friktionen ønskes nedsat ved. f.eks. forflytning højere op i seng. Består af specialfremstillet nylon. Er støjsvag og kan klippes i ønsket mål.
Fås i orange eller sort
Vaskes ved 85 C
master care A/S
Sofienlystvej 3
8340 Malling
Tlf. 86 93 85 85
info@master-care.dk
https://www.master-care.dk

Arjo, Tenor bariatrisk gulvlift
Tenor liften er en effektiv løsning til forflytning og positionering af overvægtige plejemodtagere. Kombinationen af 4-punkts bøjlens lange afstand mellem skulderhæftepunkterne samt den forlængede stang sikrer, at plejemodtageren forflyttes bekvemt og om nødvendigt kan roteres op til 360 grader for at opnå adgang til en seng, stol eller kørestol.
Føj til huskelisteArjo A/S
Industriparken 21A, 2 sal
2750 Ballerup
Tlf. 49 13 84 86
DK_kundeservice@arjo.com
https://www.arjo.com